Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Wykaz gatunków / Gady

ALIGATOR MISSISIPIJSKI

łac. Alligator mississippiensis            ang. American Alligator

WYSTĘPOWANIE

Ameryka Północna – południowo- wschodnie stany USA (Teksas, Floryda, Karolina, Arkansas).

ŚRODOWISKO

Wyłącznie wody słodkie. Brzegi zbiorników, wysepki, mielizny, tereny bagienne.

POŻYWIENIE

Ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki. Młode osobniki po wykluciu polują głównie na owady i bezkręgowce wodne.

CHARAKTERYSTYKA

Grzbiet ciemny oliwkowozielony, plamisty. Brzuch jasnożółty. Pysk stosunkowo krótki i szeroki. Pomiędzy oczami na kościach czaszki występuje kostny twór, podobny do tego u kajmana okularowego, ale nie tak wyraźny. 40 zębów w górnej i dolnej szczęce, które w zamkniętym pysku są niewidoczne – odróżnia to aligatory od krokodyli.

Młode to miniatury dorosłych, różnią się jednak ubarwieniem ponieważ posiadają jasnożółte poprzeczne paski na czarnym tle zapewniające kamuflaż. Z wiekiem stopniowo tracą żółte paski – stają się oliwkowo brązowe i czarne. Obszary wokół szczęk, na szyi i brzuch są śmietankowo białe.

Długość ciała 2 – 4 m, masa ciała – do 300 kg.

ZACHOWANIE

Aktywny głównie nocą.

Jak wszystkie krokodyle, może godzinami leżeć nieruchomo, oszczędzając energię. Spowalniają się wtedy jego procesy życiowe, rzadziej oddycha, a jego czterokomorowe serce (zbudowane podobnie jak u ptaków i ssaków) bije tylko trzy razy na godzinę.

W zanurzeniu może przebywać 2 - 3 godziny.

Zimę spędza na lądzie, ale w pobliżu wody, w wygrzebanych przez siebie norach.

Gody odbywa wiosną,  samce i samice wydają wówczas donośne odgłosy. Samica buduje na brzegu gniazdo w kształcie kopca z błota i  roślin. Tylnymi odnóżami wykopuje stożkowaty dołek na szczycie kopca, do którego składa od 35 do 50 jaj i zasypuje je. Gniazdo ma ok. 1 m wysokości i 2 m szerokości. Samica opiekuje się gniazdem przez ok. 65 dni, a potem młodymi przez rok lub dłużej. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 10 - 12 lat.

Długość życia: ok. 80 lat.

WARTO WIEDZIEĆ

Potrafią zaciskać szczęki z siłą 9452 niutonów (964 kg/m2).

Na Ziemi od nawet 37 mln lat.

Zwierzę bardzo niebezpieczne, może zaatakować człowieka, choć raczej przez pomyłkę lub w obronie.

Ryczy jak lew - choć nie ma strun głosowych, zasysa powietrze do płuc i wypuszcza je wydając przy tym niski, głęboki ryk.

Płeć aligatora zależy od temperatury – w temperaturze do 30oC wykluwają się samice, w wyższej – samce.

Podobnie jak rekiny może wymienić zęby kilka razy. W ciągu życia może ich mieć nawet 2000.

Polują na ptaki używając przynęty – trzymają na głowie patyki, które mają zwabić poszukującego materiału na gniazdo ptaka.

STATUS I OCHRONA

Kategoria LC (Least concern) na Czerwonej Liście IUCN – gatunek najmniejszej troski. Trend liczebności populacji jest rosnący.

W USA pod ochroną, ponieważ był masowo tępiony w latach 40 – tych. Hodowany na fermach dla mięsa i skóry.

               Przedstawicielem tego gatunku w naszym ZOO jest aligatorzyca Marta, która jest najstarszym zwierzęciem w europejskich ogrodach zoologicznych.
Urodziła się w 1930 roku na fermie krokodyli na Florydzie w USA. Do ZOO w Płocku przybyła 19 sierpnia 1960 roku razem z samcem Pedro w ramach "Akcji Krokodyl". Polegała ona na wysyłce polskich książek od mieszkańców Płocka dla Polonii argentyńskiej, w zamian za zwierzęta dla płockiego ZOO. Latem 1970 r., Marta zasłynęła jako gwiazda filmowa grając rolę krokodyla Hermana w kultowym filmie Andrzeja Kondratiuka "Hydrozagadka". Zobacz fragment filmu z udziałem Marty.

               Nasza sędziwa aligatorzyca jest bardzo łagodna w stosunku do ludzi, ale bardzo agresywna w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku.
Nigdy nie zaakceptowała żadnego samca.

Co roku organizujemy urodziny Marty z udziałem publiczności. Dostojna jubilatka dostaje wtedy tort z mięsa i ryb,
a goście uczestniczący w uroczystości częstowani są słodkim tortem w kształcie krokodyla.

 

Nasze zwierzęta / Wykaz gatunków / GadyNasze zwierzęta / Wykaz gatunków / GadyNasze zwierzęta / Wykaz gatunków / GadyNasze zwierzęta / Wykaz gatunków / Gady
 
Nasze zwierzęta / Wykaz gatunków / GadyNasze zwierzęta / Wykaz gatunków / GadyNasze zwierzęta / Wykaz gatunków / GadyNasze zwierzęta / Wykaz gatunków / Gady
 
Nasze zwierzęta / Wykaz gatunków / Gady

^ do góry