Kup bilet on-line

Przyjaciele ZOO « powrót

Stowarzyszenie Przyjaciół ZOO TAPIR

Stowarzyszenie Przyjaciół Płockiego ZOO "TAPIR" powstało w roku 1996. Najpierw działało jako Towarzystwo Przyjaciół Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku, a od 2024 roku zmieniło nazwę nawiązując do jednego z ulubieńców publiczności - TAPIRA. Jest to organizacja o charakterze stowarzyszenia skupiająca osoby wspierające Ogród w jego działaniach na rzecz ochrony przyrody i tworzenia pozytywnego wizerunku Zoo jako instytucji pożytecznej i potrzebnej.

Celem Stowarzyszenia jest:

  1. praca zmierzająca do: zapoznania społeczeństwa z problematyką ochrony przyrody, w szczególności ochrony zwierząt, zapobiegania degradacji środowiska, podnoszenia poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa,
     
  2. działalność na rzecz poprawy warunków życia zwierząt w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Płocku,
     
  3. działalność na rzecz rozwoju ogrodu zoologicznego w oparciu o „Światową Strategię Rozwoju Ogrodów Zoologicznych”,
     
  4. działalność na rzecz rozwijania turystyczno-krajoznawczej funkcji ogrodu zoologicznego,
     
  5. działalność na rzecz rozwijania edukacyjnej i rekreacyjnej funkcji ogrodu zoologicznego, w tym osób niepełnosprawnych,
     
  6. podejmowanie działań w celu uzyskania dodatkowych źródeł finansowania rozwoju i modernizacji płockiego ZOO.
     

Spotkania wszystkich członków Stowarzyszenia odbywają się dwa razy do roku. Stowarzyszenie aktywnie wspiera
m.in. przygotowanie różnych imprez specjalnych i kampanii ochroniarskich organizowanych przez ZOO
np. „Wieczór marzeń w ZOO” dla dzieci niepełnosprawnych i przewlekle chorych w każdy pierwszy piątek czerwca, coroczne kampanie ochroniarskie Europejskiego Związku Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, konkursy i wystawy.

Osoby chętne wesprzeć Stowarzyszenie prosimy o kontakt pod nr telefonu 024 366 05 18
lub wpłaty na konto:

44 1240 3174 1111 0000 2891 6084

 

INFORMACJA O ZBIÓRCE PUBLICZNEJ

Zgodnie z Ustawą z dnia 14 marca 2014 r., o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych, Towarzystwo Przyjaciół Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku, prowadzi permanentną zbiórkę publiczną pn."Wsparcie działalności Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku". 

Numer zbiórki nadany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji - 2015/551/OR
Zbiórka przeprowadzana jest w formie dobrowolnych datków do puszek kwestarskich oraz skarbon stacjonarnych.


Uzyskane w wyniku zbiórki środki pieniężne, przeznaczone zostaną na następujące cele:
- działalność na rzecz osób niepełnosprawnych,
- naukę, szkolnictwo wyższe, edukację, oświatę i wychowanie,
- wypoczynek dzieci i młodzieży,
- ekologię i ochronę zwierząt oraz ochronę dziedzictwa przyrodniczego,
- turystykę i krajoznawstwo.

Informacje o prowadzonej zbiórce oraz sprawozdania znajdują się na Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

 

Zakup sprzętu medycznego do zabiegów weterynaryjnych

Czy zastanawialiście się kiedyś co dalej dzieje się z monetami, które tak fajnie kręcą się w „lejku” ustawionym w Pawilonie Herpetarium? Otóż... konsekwentnie je zbieramy, segregujemy, liczymy, a gdy uzbiera się większa kwota przeznaczamy na wsparcie ZOO Płock.
W grudniu 2023 r. kupiliśmy sprzęt medyczny - niezastąpiony przy zabiegach weterynaryjnych. To urządzenie służące do narkozy wziewnej oraz koncentrator tlenu. Dzięki nim poważniejsze zabiegi będą mniej obciążające i bardziej bezpieczne dla zwierząt.
Jeśli kiedykolwiek wrzuciłeś „grosik” do naszej skarbonki, zostałeś Świętym Mikołajem i sprawiłeś piękny prezent zwierzętom z płockiego ZOO, za co serdecznie dziękujemy.

 

Cykl filmów "ZOObacz od środka co robią człowieki w ZOO" 

Towarzystwo Przyjaciół płockiego ZOO otrzymało dofinansowanie ze środków Miasta Płock na nagranie cyklu
6 odcinków filmów opowiadających o mieszkańcach i pracownikach ZOO. Ogród Zoologiczny jest wyjątkowym miejscem, w którym jest mnóstwo miejsc niedostępnych dla zwiedzających, a często to właśnie tam dzieją się najciekawsze rzeczy. Każdy odcinek filmu przybliża pracę w innym dziale np. Akwaria, Herpetarium, Duże Ssaki, Ssaki Drapieżne, Ptaki. Pracownicy przedstawiają swoich podopiecznych i dzielą się z widzami swoimi obowiązkami.

Wszystkie filmy obejrzysz TU: www.youtube.com/@PlockZOO/videos

 

Przewodnik po płockim ZOO 2022 r.

W ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie turystyki i krajoznawstwa
w 2022 r., Towarzystwo Przyjaciół płockiego ZOO otrzymało dofinansowanie ze środków Miasta Płock na wydanie przewodnika. Nowy przewodnik w zupełnie innej niż dotychczas szacie graficznej został wydany w ilości 350 sztuk. Zawiera zdjęcia wraz z opisami wielu gatunków zwierząt, a także nową mapę ogrodu. Wydawnictwo oprócz funkcji promocyjnej (konkursy, targi, imprezy) pełni także rolę edukacyjną dla dzieci. Wśród 90 stron, kilkanaście przeznaczono dla najmłodszych, by zaangażować ich w rozwiązywanie łamigłówek, zabawę z naklejkami czy samodzielne sklejenie modeli zwierząt. Nowy przewodnik z pewnością zaprezentuje płockie ZOO jako doskonałe miejsce rekreacji i wypoczynku z atrakcjami dla każdego. 

 

„Owady do zadań specjalnych, czyli o zapylaczach i innych owadach pożytecznych”

W X edycji konkursu grantowego Fundacji „Fundusz Grantowy dla Płocka” otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 14 000 zł na projekt dotyczący owadów zapylających. Pozyskane środki zostały wykorzystane na renowację hotelu dla owadów na terenie ZOO oraz nakręcenie edukacyjnego filmu przyrodniczego o mieszkańcach hotelu i innych owadach zapylająch pojawiających się w ZOO. Cieszymy się ogromnie, że mogliśmy udokumentować zamieszkujące zakamarki naszego ZOO owady, czyli te zwierzęta, których zwykle na co dzień nie zauważamy lub nie zwracamy na nie uwagi zwiedzając Ogród, a które pełnią w przyrodzie niesamowicie ważne funkcje i stanowią najliczniejszą grupę zwierząt.
Film możesz obejrzeć TU  [Otwórz]

 

Nowy przewodnik po płockim ZOO

Mamy już nowe wydanie przewodnika po płockim ZOO. Z okładki zaprasza Was czułym spojrzeniem, nasz  pupil i rarytas – czarno-biały tapir malajski, największy ze współcześnie żyjących tapirów i jedyny tapir występujący w Azji. Ten niezwykle ciekawy i tajemniczy gatunek jest już niestety poważnie zagrożony wyginięciem głównie z powodu wycinania lasów równikowych i bambusowysh pod uprawę palmy oleistej. Jego liczebność w naturze to około 2500 dojrzałych osobników. Nasz tapir ma na imię Keenam, ma dwa lata i jest żwawym młodzieńcem, oczekującym na partnerkę. A wiecie dlaczego jesteśmy z niego tacy dumni?  Bo w Polsce można go zobaczyć na razie tylko w naszym, płockim ogrodzie zoologicznym.

Treść przewodnika jest zgodna z trasą zwiedzania Ogrodu. Jest w nim m.in. trochę o historii ZOO, słowniczek niektórych bardziej specjalistycznych pojęć oraz aktualna mapa. Staraliśmy się przybliżyć Wam najciekawsze, najrzadsze  i najcenniejsze gatunki naszego ZOO, zaledwie nadmieniając o najbardziej interesujących faktach z ich biologii. Zamieściliśmy  także opis naszej najnowszej ekspozycji – Akwarium, które jest wyjątkowo bogate w przeróżne, egzotyczne i krajowe gatunki organizmów morskich i słodkowodnych. Przewodnik zawiera fotografie zwierząt w ciekawych ujęciach portretowych lub na wybiegach czy ekspozycjach, a z tylnej strony okładki pożegna Was autentycznie roześmiana zebra.  
Staraliśmy się, aby przekaz idei „ZOO Płock chroni, fascynuje, uczy, inspiruje” był  atrakcyjny i zachęcający do odwiedzin tego miejsca. Wydawnictwo powstało dzięki funduszom z budżetu Gminy – Miasto Płock oraz Towarzystwa Przyjaciół Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku.  

 

„Łamigłówki zoologiczne płockiego ZOO – bądź na tropie”

Jest to wydawnictwo w postaci książeczki z zadaniami do rozwiązywania przeznaczone dla dzieci na poziomie szkoły podstawowej, przybywających do płockiego ZOO zarówno w turystycznych grupach zorganizowanych jak i rodzinnych. Odpowiedzi potrzebne do rozwiązań zadań znajdują się w treści tablic edukacyjnych. Dzięki temu spacer po ZOO będzie bardziej atrakcyjny dla naszych najmłodszych gości. Wydawnictwo ma za zadanie popularyzować i poszerzać wiedzę o najcenniejszych, zagrożonych wyginięciem i najciekawszych gatunkach zwierząt, zainteresować dzieci ich różnorodnością i potrzebą ochrony oraz sprzyjać integracji poprzez wspólne rozwiązywanie zadań.

Książeczkę wraz z ołówkiem można odebrać w kasie lub Dziale Edukacji ZOO.

Wydawnictwo powstało dzięki funduszom Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Towarzystwa Przyjaciół Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku.

  

 

GRANT NA ORGANIZACJĘ "WIECZORU MARZEŃ W ZOO"

Podczas IX edycji konkursu grantowego dla organizacji pozarządowych, Fundusz Grantowy dla Płocka 
po raz kolejny wsparł projekt Towarzystwa Przyjaciół Płockiego ZOO "Organizacja imprezy edukacyjno - rekreacyjnej dla dzieci niepełnosprawnych i przewlekle chorych "Wieczór Marzeń w ZOO". 
Rozpoczynamy więc pracę nad 15. edycją tego wydarzenia.


^ do góry