Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Aktualności hodowlane

URODZIŁY SIĘ DWA TYGRYSKI SYBERYJSKIE

Sensacyjne wieści z płockiego ZOO! Po raz pierwszy szczęśliwymi rodzicami została para naszych tygrysów:
6-letnia LUNA i 10-letni CYCERO.
Pasiaste maluchy przyszły na świat z końcem kwietnia. Luna do tej pory skrzętnie ukrywała swoje dzieci przed oczami opiekunów i nie odstępowała ich na krok. Pierwsze tygodnie po narodzinach są niezwykle ważne w odchowie młodych, więc musieliśmy zapewnić im spokój i cierpliwie poczekać, aż matka pozwoli zbliżyć się do swoich dzieci. Dziś możemy się już nimi pochwalić, ponieważ Luna zaczęła wyprowadzać młode na zewnątrz.

Tygrysiątka przeszły pierwszą wizytę lekarską, podczas której oprócz profilaktycznych zabiegów i szczepień, została określona ich płeć. Okazało się, że mamy parę tygrysiątek.

Ten podgatunek tygrysa znajduje się na granicy wyginięcia i objęty jest Europejskim Programem Hodowli Gatunków Zagrożonych Wyginięciem EEP.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Europie urodziły się jedynie 23 tygrysy syberyjskie w 7 ogrodach zoologicznych, a to w Płockim ZOO jest jedynym rozmnożeniem tego podgatunku w Polsce w ciągu minionego roku.


Najpotężniejszy kot
Tygrys syberyjski, nazywany też amurskim (Panthera tigris altaica)
uważany jest za największego przedstawiciela rodziny kotowatych i jednego z największych żyjących lądowych drapieżników. To piękne i dostojne zwierzę może osiągać ponad 3 m długości (wraz z ogonem) oraz ważyć powyżej 300 kg. Samice są mniejsze od samców.

Władca Syberii
Żyje w Azji, głównie na wschodnich krańcach Rosji oraz w dolnym biegu Amuru, na granicy wschodniej Rosji i północno–wschodnich Chin. Temperatura w tych rejonach spada do -40°C.

Zwinny drapieżnik
Tygrys jest samotnikiem, bardzo dobrze pływa i skacze. Przez całe dorosłe życie przemierza tereny łowieckie w poszukiwaniu  pokarmu, na który składają się głównie jelenie, łosie, dziki, rysie, niedźwiedzie i dzikie kozy. Jednorazowo może on zjeść nawet 35 kg mięsa.

Tygrysie potomstwo
Ciąża trwa około 3,5 miesiąca i zwykle na świat przychodzą 2 - 3 młode, które ssą mleko przez około 2 miesiące. Pozostają z matką przez 2 - 3 lata, dopóki nie nauczą się same polować. Żyją ok. 15 lat.

Ratujmy tygrysy!
Tygrys syberyjski objęty jest całkowitą ochroną. Wielkość populacji szacuje się na ok. 500 osobników. Powodem tak małej liczebności jest przede wszystkim wyniszczanie lasów, co doprowadziło do znacznego ograniczenia populacji dzików, ulubionego pokarmu tygrysa syberyjskiego. Drugim powodem zagrożenia do niedawna było kłusownictwo dla niezwykle cennej skóry oraz części ciała, używanych w tradycyjnej medycynie chińskiej. Obecnie w wyniku licznych działań ochronnych, liczebność podgatunku jest stabilna.

KONKURS NA IMIONA ZAKOŃCZONY!
To był niezwykle trudny wybór… Po pierwsze - Wasze propozycje po prostu nas zasypały, a po drugie - wysłaliście mnóstwo fantastycznych pomysłów na imię. Bardzo się cieszymy z takiego odzewu, choć opiekunowie kotów Małgorzata, Katarzyna, Olga i Adam musieli zostawać po godzinach, by dokładnie przeanalizować 835 propozycji dla samiczki tygrysa i 835 propozycji dla samca.
Po kilku dniach narad i trudnych decyzji, przed Państwem TULLIA i TIMUR – tygrysie rodzeństwo, które powitaliśmy na świecie 21 kwietnia 2021 r.
Okazało się, że mamy dwie matki chrzestne samiczki, ponieważ żeńskie imię zaproponowane zostało niezależnie przez dwie panie: Karolinę i Wandę. Ojcem chrzestnym Timura został pan Kamil, który jako jedyny wysłał taką propozycję.
Jak się okazuje, imiona nie są przypadkowe. Co było inspiracją do wysłania takich pomysłów przez naszych laureatów?
- TULLIA to imię pierwszego dziecka i jedynej córki rzymskiego oratora i polityka Cycerona, a przecież ojcem naszej tygrysiczki jest Cycero.
- TIMUR to imię mongolskiego władcy, który podbił dużą część Azji. Był przywódcą twardym i ambitnym, a przede wszystkim obdarzonym ponadprzeciętną inteligencją.
Obydwa imiona przypadły do gustu opiekunom tygrysków i bardzo pasują do tych pięknych i majestatycznych zwierząt.
 


film i zdjęcia: Katarzyna Ablewska

Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane
 
Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane
 
Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane

^ do góry