Kup bilet on-line

Edukacja « powrót

"urocZO O zwierzętach" konkurs MSCDN

Harmonogram i nagrody:

  1. Termin nadsyłania zgłoszeń konkursowych: od 25 listopada 2022 r. do 15 marca 2023 r.
  2. Ocena prac przez Organizatorów konkursu: od 15 marca do 30 marca 2023 r.
  3. Oceny końcowej prac konkursowych dokonają Organizatorzy konkursu, uwzględniając: zgodność prac z tematem przewodnim konkursu, oryginalność i pomysłowość wykonania prac, stopień ciekawości zamieszczonych informacji, wszechstronne ujęcie tematu.
  4. Wyniki konkursu: do 31 marca 2023 r.
  5. Organizatorzy wyłonią po pięć najciekawszych prac w danej kategorii (wywiad i felieton). Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane na terenie ZOO w Płocku, na stronach internetowych ogrodu zoologicznego oraz MSCDN Wydział w Płocku, a także na portalach społecznościowych Organizatorów.
  6. Nagrodzone materiały będą mogły być wykorzystane przez nauczycieli na zajęciach lekcyjnych,
  7. Autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody rzeczowe w postaci jednorazowych biletów wstępu do ZOO w Płocku dla dwóch osób oraz upominków od sponsorów.

DO POBRANIA: REGULAMIN KONKURSU [DOC] [PDF]


MARTA - GWIAZDA Z HISTORIĄ

 

 

MARTA - samica aligatora missisipijskiego ur. 1930 r.
w Reptile Jungle w Slidell (obecnie już nie istnieje),
Luizjana (USA); do Płocka trafiła w ramach
"Akcji Krokodyl" 19.08.1960 r.
razem z samcem Pedro

Pedro 18.12.1960 r. został przekazany do ZOO WrocławMarta i Pedro zostali zakupieni przez mieszkającego na stałe w USA polskiego inżyniera Tadeusza  Wągrowskiego w odpowiedzi na apel inż. Ostrowskiego - działacza Polonii argentyńskiej - w ramach "Akcji Krokodyl". Organizowana w latach 60-tych i 70-tych ub. wieku akcja miała na celu wysyłkę książek od mieszkańców Płocka dla Polonii argentyńskiej w zamian za zwierzęta do płockiego ZOO. Aligatory kosztowały inżyniera Wągrowskiego  ok. 1000 dolarów. Do Płocka wyruszyły na pokładzie m/s "Generał Bem". 

Niestety, Marta nie zaakceptowała samca Pedro, ani żadnego z kilku jego następców, którzy przybywali do Płocka z Czech. Latem 1970 roku została gwiazdą filmową. Zagrała kultową rolę krokodyla Hermana w filmie Andrzeja Kondratiuka "Hydrozagadka". Zdjęcia powstały nad Zalewem Zegrzyńskim. Podczas nagrania był moment, kiedy aktorka zawahała się, czy czasami nie wybrać wolności i nie uciec do Zalewu. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, bo nie dałaby rady przetrwać zimowych chłodów.

Seniorka karmiona jest 1 raz w tygodniu mięsem wołowym i słodkowodnymi rybami. Jest bardzo łagodna. Akceptuje swoich opiekunów. Cały zespół ZOO Płock jest z niej bardzo dumny, dlatego od lat jest logiem ogrodu. Co roku organizowane są huczne urodziny aligatorzycy z udziałem licznie przybywającej publiczności.

Więcej o gatunku znajdziesz tutaj. A tu i tu relacje z urodzin naszej Marty.


KONDORY WIELKIE

 

 

WANDA – samica; jej rodzice przybyli do ZOO Płock
09.04.1965 z Rosario (Argentyna) w ramach
"Akcji Krokodyl",pochodzili z wolności; 
ur. 10.05.1977 w ZOO Płock;
ma dość trudny charakter, bywa niebezpieczna,
tłucze, niestety, zniesione jaja

 

ANTONI – wiek nieznany: ur. 23.11.1962 – 23.11.1978; pochodzi z wolności; jako młody ptak – jeszcze nie wybarwiony (stąd rozbieżność w możliwej dacie urodzenia) – trafił do Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie 23.11.1979, a 27.02.1991 do ZOO Płock, gdzie stworzył parę hodowlaną z Wandą

Para kilkakrotnie znosiła jaja, ale tylko raz udało się odchować pisklę dzięki inkubacji i ciężkiej pracy opiekunów przy odchowie młodego, którego karmili specjalnie uszytą pacynką przypominającą głowę samicy. 07.07.1999 r. przyszła na świat samiczka, którą na cześć wzgórza tumskiego nazwano Tumią. W 1997 r. w ZOO Gdańsk wykluł się jej przyszły partner – Oliver. Do Płocka przybył w roku 2000. Para wyjechała do ZOO Opole 15.11.2006, gdzie mieszka do dziś.

Więcej informacji o gatunku znajdziesz tutaj.


JEDYNY TAKI - WYJĄTKOWY TAPIR MALAJSKI 

KEENAM - ur. 08.09.2016 w ARTIS Amsterdam Royal Zoo (Amsterdam, Holandia) do ZOO Płock trafił 23.05.2017.

Jest bardzo przyjazny, lubi być drapany przez opiekunów
i jest niepoprawnym łasuchem.

Matka Keenama padła po porodzie, a ojciec odrzucił młode. Kiedy samiec przyjechał do ZOO Płock, w wieku zaledwie
8 miesięcy, był dość nieufny i płochliwy. Teraz jest pupilem całego ogrodu.

Więcej o gatunku znajdziesz tutaj.


BRACIA W SZKOLE Z INTERNATEM - SŁONIE INDYJSKIE

Półbracia (różne matki, wspólny ojciec o niezwykle długich ciosach).: SHWE MYARR (08.08.2011) i MONG TINE (06.02.2011) urodzone w Emmen (Holandia) w Wildlands Adventure Zoo Emmen

Do Płocka trafiły 31.05.2016 r.

W wyniku konkursu otrzymały nowe imiona: Shwe Myarr – Barnaba (nieco bardziej energiczny), Mong Tine – Ganges.

Obydwa słonie są sobie bliskie, co widać po ich wspólnych zabawach i odpoczynku.

Jako członek Europejskiego Związku Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) ZOO Płock bierze udział w programie hodowli i ochrony słoni indyjskich (EEP). W ramach EEP co kilka lat do naszego ogrodu przyjmujemy 2 młode samce. Po osiągnięciu dojrzałości zostają przekazane do innych ogrodów, by stworzyć grupę rodzinną.

Podczas pobytu w naszej "szkole z internatem" młode słonie bawią się, dorastają i są poddawane treningowi medycznemu. Codziennie opiekunowie powtarzają z nimi ćwiczenia mające na celu wyeliminowanie stresu w trudnych dla zwierzęcia sytuacjach, tj. badanie weterynaryjne, choroba, załadunek, transport. Na odpowiedni sygnał (znany tylko opiekunom), nasze słonie potrafią „podać łapę” (kopyto) do pielęgnacji, podać ucho do pobrania krwi, odwrócić się tyłem itp. Dla słoni to zabawa tym lepsza, że za wykonanie ćwiczenia nagradzane są smakołykiem. Dla opiekunów to wielkie ułatwienie w codziennej pracy i przeprowadzaniu niezbędnych zabiegów, zwłaszcza w przypadku tak dużych i silnych zwierząt.

Więcej o gatunku znajdziesz tutaj, a tutaj o tym, jak witaliśmy nasze słonie.


HISTORIA NIEZWYKŁYCH POCZWÓRNYCH NARODZIN
W ZOO - IRBISY I TYGRYSY SYBERYJSKIE

Irbisy (pantery śnieżne):

    DEXTER – samiec ur. 09.04.2016 w Ogrodzie Zoologicznym Opole (Polska); do ZOO Płock trafiła 16.11.2017

 BASIRA – samica ur. 07.06.2016 w Zoologischer Garten Wuppertal (Niemcy); do ZOO Płock trafiła 16.03.2019

Bliźnięta: BUBA i ESPERO (nazywany przez opiekunów Hubą) ur. 28.04.2021 w ZOO Płock

 

W naturze samotniki, w naszym ZOO zgodnie mieszkają w czwórkę i spędzają razem dużo czasu.

Choć podobni jak dwie krople wody, bracia różnią się bardzo charakterami. Espero - podobny do ojca - jest obżartuchem i śpiochem. Buba jest dużo bardziej ciekawski i samodzielny, jak jego mama.

Więcej o gatunku znajdziesz tutaj, a tutaj nasze bliźniaki.

Tygrysy syberyjskie:

CESAR – samiec ur. 17.06.2011 w Zoologicka a botanicka zahrada mesta Plzne (Pilzno, Czechy); do ZOO Płock trafił 07.06.2018; przez opiekunów nazywany Cycero

LUNA – samica ur. 06.10.2015 w Zoological
Garden & Chateau Zlin – Lesna
(Chechy); do ZOO Płock trafiła 26.10.2016

Bliźnięta: samica TULLIA i samiec TIMUR ur. 22.04.2021 w ZOO Płock

 

Luna to bardzo dobra matka, młode ją objadają, więc na czas karmienia trzeba je oddzielać od matki. Samiec ma oddzielny wybieg ze względów bezpieczeństwa.

Tullia jest bardzo pewna siebie, ciekawska i dominująca (zwłaszcza przy jedzeniu), a przede wszystkim sprytna. Timur to jej całkowite przeciwieństwo. Spokojny, ostrożny samiec do ukończenia 1. roku życia nie odstępował matki na krok.

Więcej o gatunku znajdziesz tutaj, a tutaj narodziny bliźniąt.


BIELIKI OLBRZYMIE - UCIECZKA BARBARY


LUCJAN – samiec ur. 17.04.1999 w ZOO Moskwa (Rosja); przybył do Płocka 13.06.2002 z drugim ptakiem. Miała to być para hodowlana. Okazało się, że mimo różnicy w wielkości, oba są samcami – w ZOO Płock został większy z nich.

BARBARA – samica ur. 05.04.2008 w Zoologicka zahrada Liberec (Czechy); 13.11.2008 trafiła do ZOO Płock

Regularnie składają jaja, niestety - niezapłodnione.

17.03.2016 w wyniku pęknięcia siatki nasza Barbara wyfrunęła z woliery. Wszelkie próby schwytania jej nie powiodły się. Przez jakiś czas była widywana w okolicach Płocka, a od czasu do czasu dostawaliśmy nawet zdjęcie Baśki buszującej gdzieś po mokradłach. Niestety po 2 miesiącach ślad się urwał i straciliśmy już nadzieję na jej powrót. Aż nadeszła zima… W listopadzie 2016 roku spadł pierwszy śnieg, a razem z nim przyszła wiadomość z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu – nasza Baśka trafiła do nich wygłodniała i czeka na odbiór.17.11.2016 wróciła szczęśliwie do Płocka.

Ta historia uczy, że nie zawsze zwierzęta pochodzące z ogrodu zoologicznego są w stanie poradzić sobie na wolności. W trudniejszych warunkach natura szybko weryfikuje ich zdolność przetrwania.

Więcej o gatunku znajdziesz tutaj, a tu szczegóły eskapady Baśki.


ŻABA GIGANT, CZYLI KURCZAK GÓRSKI

 

Decyzją koordynatora gatunku otrzymaliśmy pierwsze 5 żab w 2007 roku z Jersey ZOO. Kolejne 5 przyjechało z ZOO Poznań w 2014 roku. Gatunek udało się rozmnożyć w 2017 roku – na świat przyszło 20 żabek. Był to duży sukces, biorąc pod uwagę, że gatunek ten jest krytycznie zagrożony wyginięciem. Ma na to wpływ utrata siedlisk i drapieżnictwo, ale żaba gigant jest również cenionym przysmakiem w swojej ojczyźnie. Smak jej mięsa przypomina kurczaka, stąd druga nazwa gatunku.

Więcej o gatunku znajdziesz tutaj.

 

 


REKINY - NIEZWYKŁA PODRÓŻ

 

 

4 żarłacze rafowe czarnopłetwe (1 samiec i 3 samice) przybyły do Płocka w grudniu 2016 roku.

Ich podróż rozpoczęła się w Indonezji, skąd samolotem dotarły na Okęcie, a stamtąd do warszawskiego ZOO. Tam odbyły kwarantannę w przystosowanym, okrągłym basenie.

 

Po odbyciu kwarantanny, ustabilizowaniu parametrów (zasolenie, pH, temperatura, stężenie NO2, NO3, PO42- i tp.) i "dojrzeniu" zbiorników w naszym ZOO, można było zorganizować transport rekinów. 

Ryby zabezpieczono w specjalnych kontenerach transportowych (ocieplonych, ze stałym natlenianiem wody) i wyruszyły busami w 100-kilometrową drogę do Płocka. Po przyjeździe transportery wyładowano i rozpoczął się powolny proces wyrównywania warunków środowiskowych między zbiornikami transportowymi a akwarium. 

Żarłacze doskonale zniosły transport. Po wpuszczeniu do akwarium od razu zaczęły eksplorację.

Więcej o gatunku znajdziesz tutaj, a tu fotorelacja z transportu ryb do Akwarium.


BEZKRĘGOWCE NA TALERZU

 

Na otwartej ekspozycji w budynku Herpetarium prezentujemy karaczany madagaskarskie, które upieczone przypominają w smaku pieczonego kurczaka. Nasze zwierzęta są też karmione
larwami mącznika młynarka, które prażone mają orzechowy posmak, świerszczami i szarańczą – przysmakiem na Madagaskarze, czy w Meksyku. Wszystkie te owady,
i wiele innych, znajdują uznanie w diecie człowieka. 

Więcej o gatunku znajdziesz tutaj.

 

 


ŻÓŁWIE Z PRZEMYTU - ORLICJA

27.03.2002 roku ZOO Amsterdam przekazało do Płocka 4 orlicje. Były one częścią większej grupy zwierząt pochodzących z przemytu. Pozostałe osobniki trafiły do ogrodów w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku.

Obecnie prezentujemy samca, który przyjechał do ZOO Płock z Francji w zamian za jedną z samic, które przyjęliśmy z Amsterdamu.

Przemyt i nielegalny handel tym zagrożonym gatunkiem nieprzerwanie trwa nadal.

Więcej o gatunku znajdziesz tutaj.

 

 

 


^ do góry