Kup bilet on-line

Hotel w ogrodzie i jego goście « powrót

Troskliwi opiekunowie ogrodów i parków

Większość roślin zjadanych przez człowieka wymaga zapylenia przez owady. Stanowi to aż 1/3 tego, co jemy. Owady zapylają ponad 70% gatunków roślin uprawnych na świecie.

Pokarmem pszczół miodnych, trzmieli czy pszczół samotnic jest pyłek lub nektar roślin. Pyłek dostarcza owadom białko,  a nektar cukry i wodę.  Zbierając pokarm owady przenoszą pyłek z kwiatu na kwiat – z pylników na znamiona słupków – dzięki czemu zawiązują się owoce i wykształcają nasiona. Dzikie owady zapylające są często bardziej wydajnymi zapylaczami niż pszczoły miodne. Trzmiele i trzmielce swoją długą ssawką zapylają wiele roślin, których pszczoły miodne, ze względu na krótszy języczek, nie są w stanie zapylić, a żerują już przy niższej niż pszczoły temperaturze (+10°C). Wiele roślin zapylają również motyle oraz inne owady z rzędu muchówek i błonkówek. Dzięki owadom zapylającym mamy m.in. jabłka, gruszki, wiśnie, czereśnie, śliwki, borówki, ogórki pomidory oraz inne owoce
i warzywa. W miastach można podziwiać piękną jarzębinę, inne drzewa i rośliny ozdobne czy zbierać kasztany.

Oprócz owadów zapylających ogrodnicy mają również innych sprzymierzeńców wśród dużej grupy owadów pożytecznych. Różne błonkówki, skorki, bzygi, ważki, złotooki czy chrząszcze zjadają mszyce, przędziorki, komary i inne szkodniki.

Co grozi pożytecznym owadom?

Na całym świecie zmniejsza się liczba pszczół miodnych, dziko żyjących owadów zapylających i innych owadów pożytecznych. Powodem ich wymierania jest zmniejszanie się przestrzeni życiowej i wiążący się z tym brak pożywienia, ocieplenie klimatu, pasożyty i choroby, uprawy monokulturowe i stosowanie pestycydów. Intensywna produkcja rolna, chemizacja upraw, dokładne wygrabianie liści, usuwanie spróchniałych drzew i koszenie trawników niszczy naturalne i półnaturalne środowiska owadów. Na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych znajduje się już ponad 220 gatunków pszczół samotnic.

Czym jest „hotel dla owadów”?

Hotel dla owadów to specjalna konstrukcja wykonana z naturalnych materiałów, zapewniająca owadom miejsce do budowy gniazd i rozmnażania oraz schronienie przed drapieżnikami, niekorzystnymi warunkami pogodowymi
np. silnym deszczem czy zimnem. Taka budowla pomaga zachować naturalną równowagę i służy zarówno owadom zapylającym jak i pogromcom szkodników. Zachęcamy Państwa do ustawiania hoteli dla owadów na terenie swoich ogrodów, sadów i parków. Natura z pewnością nam się odwdzięczy wielokrotnie.

Budowa hotelu dla owadów

Hotele dla owadów buduje się z naturalnych materiałów.  Mogą one mieć różne kształty i rozmiary. Do ich budowy i wypełnienia wykorzystuje się m.in. nawiercone drewno, glinę, słomę, trzcinę oraz tyczki bambusowe. Dobór materiałów podyktowany jest gatunkiem owadów, jakie chcemy „zaprosić” do hotelu. Na przykład pszczoły samotnice: murarki, nożycówki, wałczatki, makatki czy miesiarki  bardzo lubią mieszkać
w suchej trzcinie lub w bambusowych tyczkach, których wyloty zalepiają gliną chroniąc dzięki temu swoje potomstwo. Biedronki preferują szyszki
i suche liście, a łodygi krzewów jeżyny, róż czy bzu są schronieniem dla bzygów i innych owadów błonkoskrzydłych. Nawiercone gałęzie i cegły dziurawki wykorzystują samotne osy, pszczoły, trzmiele, trzmielce, motyle. W słomie kryją się złotookowate.

WAŻNE!

MIESZKAJĄCE W TYM HOTELU PSZCZOŁY SAMOTNICE, INNE DZIKIE ZAPYLACZE I OWADY POŻYTECZNE NIE SĄ AGRESYWNE I NIE STANOWIĄ ZAGROŻENIA DLA LUDZI. PROSIMY O NIE NIEPOKOJENIE ICH W HOTELU ANI POZA NIM, ŻEBY NIE ZAKŁÓCAĆ ICH PRACY.

 

OBSERWUJCIE BOGACTWO LOKALNEJ RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ, TO FASCYNUJĄCE  I ODSTRESOWUJĄCE ZAJĘCIE!

Fot. Hotel dla owadów na terenie Ogrodu Zoologicznego w Płocku.


^ do góry